390L100-U – URETHANE TIMING BELT
390L100-U
URETHANE TIMING BELT
In Stock
as of 2 weeks ago
Length
39.0"
Pitch
0.375"
Width
1.00"
Profile
L
# of Teeth
104
# of Ribs
Material/Construction
Urethane with Steel Cord
Other Parts Matching Profile L
Item #
Description
TIMING BELT 33T
Profile
L
Length
12.375"
Width
0.25"
Pitch
0.375"
Teeth
33
Ribs
Material
Neoprene Rubber with Fiber Glass Cord
Description
TIMING BELT 33T
12.375"
0.37"
0.375"
Teeth
33
Ribs
Material
URETHANE TIMING BELT
12.375"
0.37"
0.375"
12.375"
0.50"
0.375"
12.375"
0.50"
0.375"
12.375"
0.62"
0.375"
12.375"
0.75"
0.375"
12.375"
0.75"
0.375"
12.375"
1.00"
0.375"
12.375"
1.00"
0.375"
12.375"
1.50"
0.375"
12.375"
2.00"
0.375"
12.375"
2.00"
0.375"
TIMING BELT 36T
13.5"
0.37"
0.375"
36
TIMING BELT 36T
13.5"
0.50"
0.375"
36
13.5"
0.62"
0.375"
13.5"
0.75"
0.375"
13.5"
1.00"
0.375"
13.5"
2.00"
0.375"
TIMING BELT 38T
14.25"
0.37"
0.375"
38
TIMING BELT 38T
14.25"
0.50"
0.375"
38
14.25"
0.75"
0.375"
14.25"
1.00"
0.375"
TIMING BELT
14.25"
10.00"
0.375"
14.25"
2.00"
0.375"