1075MM-L18 – METRIC V RIBBED BELT
1075MM-L18
METRIC V RIBBED BELT
In Stock
as of 20 hours ago
Length
1075mm
Pitch
0.185"
Width
3.33"
Profile
PL
# of Teeth
n/a
# of Ribs
18
Material/Construction
Rubber with Polyester Cord
Other Parts Matching Profile PL
Item #
Description
2705MM-L10 POLY V BELT
Profile
PL
Length
106.5"
Width
1.85"
Pitch
0.185"
Teeth
n/a
Ribs
10
Material
Rubber with Polyester Cord
Description
2705MM-L12 POLY V BELT
106.5"
2.22"
0.185"
Teeth
Ribs
12
Material
2705MM-L13 POLY V BELT
106.5"
2.405"
0.185"
13
2705MM-L14 POLY V BELT
106.5"
2.59"
0.185"
14
2705MM-L16 POLY V BELT
106.5"
2.96"
0.185"
16
2705MM-L17 POLY V BELT
106.5"
3.145"
0.185"
17
2705MM-L18 POLY V BELT
106.5"
3.33"
0.185"
18
2705MM-L20 POLY V BELT
106.5"
3.7"
0.185"
20
2705MM-L22 POLY V BELT
106.5"
4.07"
0.185"
22
2705MM-L26 POLY V BELT
106.5"
4.81"
0.185"
26
2705MM-L34 POLY V BELT
106.5"
6.29"
0.185"
34
2705MM-L4 POLY V BELT
106.5"
0.74"
0.185"
4
2705MM-L6 POLY V BELT
106.5"
1.11"
0.185"
6
2705MM-L7 POLY V BELT
106.5"
1.295"
0.185"
7
2705MM-L8 POLY V BELT
106.5"
1.48"
0.185"
8
2705MM-L9 POLY V BELT
106.5"
1.665"
0.185"
9
METRIC V RIBBED BELT
1075mm
1.85"
0.185"
10
1075mm
2.22"
0.185"
12
1075mm
2.59"
0.185"
14
1075mm
2.96"
0.185"
16
1075mm
3.7"
0.185"
20
1075mm
4.44"
0.185"
24
1075mm
0.555"
0.185"
3
1075mm
0.74"
0.185"
4
1075mm
0.925"
0.185"