2080-8M20 – HIGH TORQUE TIMING BELT 260T
2080-8M20
HIGH TORQUE TIMING BELT 260T
In Stock
as of 2 weeks ago
Length
2080mm
Pitch
8mm
Width
20mm
Profile
8M
# of Teeth
260
# of Ribs
Material/Construction
Polychloroprene Rubber with Fiber Glass Cord
Other Parts Matching Profile 8M
Item #
Description
HIGH TORQUE TIMING BELT 125T
Profile
8M
Length
1000mm
Width
8mm
Pitch
8mm
Teeth
125
Ribs
Material
Description
HIGH TORQUE TIMING BELT 125T
1000mm
9mm
8mm
Teeth
125
Ribs
Material
1000mm
10mm
8mm
1000mm
100mm
8mm
1000mm
12mm
8mm
1000mm
13mm
8mm
1000mm
14mm
8mm
1000mm
15mm
8mm
1000mm
16mm
8mm
1000mm
18mm
8mm
1000mm
20mm
8mm
1000mm
200mm
8mm
1000mm
21mm
8mm
1000mm
22mm
8mm
1000mm
25mm
8mm
1000mm
26mm
8mm
1000mm
28mm
8mm
1000mm
29mm
8mm
1000mm
30mm
8mm
1000mm
32mm
8mm
1000mm
35mm
8mm
1000mm
36mm
8mm
1000mm
38mm
8mm
1000mm
40mm
8mm
1000mm
45mm
8mm