2845MM-L4 – METRIC V RIBBED BELT
2845MM-L4
METRIC V RIBBED BELT
In Stock
as of 20 hours ago
Length
2845mm
Pitch
0.185"
Width
0.74"
Profile
PL
# of Teeth
n/a
# of Ribs
4
Material/Construction
Rubber with Polyester Cord
Other Parts Matching Profile PL
Item #
Description
2705MM-L10 POLY V BELT
Profile
PL
Length
106.5"
Width
1.85"
Pitch
0.185"
Teeth
n/a
Ribs
10
Material
Rubber with Polyester Cord
Description
2705MM-L12 POLY V BELT
106.5"
2.22"
0.185"
Teeth
Ribs
12
Material
2705MM-L13 POLY V BELT
106.5"
2.405"
0.185"
13
2705MM-L14 POLY V BELT
106.5"
2.59"
0.185"
14
2705MM-L16 POLY V BELT
106.5"
2.96"
0.185"
16
2705MM-L17 POLY V BELT
106.5"
3.145"
0.185"
17
2705MM-L18 POLY V BELT
106.5"
3.33"
0.185"
18
2705MM-L20 POLY V BELT
106.5"
3.7"
0.185"
20
2705MM-L22 POLY V BELT
106.5"
4.07"
0.185"
22
2705MM-L26 POLY V BELT
106.5"
4.81"
0.185"
26
2705MM-L34 POLY V BELT
106.5"
6.29"
0.185"
34
2705MM-L4 POLY V BELT
106.5"
0.74"
0.185"
4
2705MM-L6 POLY V BELT
106.5"
1.11"
0.185"
6
2705MM-L7 POLY V BELT
106.5"
1.295"
0.185"
7
2705MM-L8 POLY V BELT
106.5"
1.48"
0.185"
8
2705MM-L9 POLY V BELT
106.5"
1.665"
0.185"
9
METRIC V RIBBED BELT
1075mm
1.85"
0.185"
10
1075mm
2.22"
0.185"
12
1075mm
2.59"
0.185"
14
1075mm
2.96"
0.185"
16
1075mm
3.33"
0.185"
18
1075mm
3.7"
0.185"
20
1075mm
4.44"
0.185"
24
1075mm
0.555"
0.185"
3
1075mm
0.74"
0.185"