40AT10-1100 – METRIC TIMING BELT – AT10—–
40AT10-1100
METRIC TIMING BELT – AT10—–
In Stock
as of 9 hours ago
Length
1100mm
Pitch
10mm
Width
40mm
Profile
AT10
# of Teeth
110
# of Ribs
n/a
Material/Construction
Urethane with Steel Cord
Other Parts Matching Profile AT10
Item #
Description
METRIC TIMING BELT – AT10—–
Profile
AT10
Length
1080mm
Width
100mm
Pitch
10mm
Teeth
108
Ribs
n/a
Description
1200mm
100mm
10mm
Teeth
120
Ribs
1320mm
100mm
10mm
132
1350mm
100mm
10mm
135
1500mm
100mm
10mm
150
1600mm
100mm
10mm
160
1700mm
100mm
10mm
170
1800mm
100mm
10mm
180
600mm
100mm
10mm
60
610mm
100mm
10mm
61
700mm
100mm
10mm
70
METRIC TIMING BELT 73T – AT10
730mm
100mm
10mm
73
780mm
100mm
10mm
78
800mm
100mm
10mm
80
890mm
100mm
10mm
89
OPEN END METRIC BELTING
100mm
10mm
Backorder
1000mm
10mm
10mm
100
1150mm
10mm
10mm
115
1200mm
10mm
10mm
120
1210mm
10mm
10mm
121
1240mm
10mm
10mm
124
1250mm
10mm
10mm
125
1320mm
10mm
10mm
132
1350mm
10mm
10mm
135
1400mm
10mm
10mm