10T2.5-290 – METRIC TIMING BELT 116T
10T2.5-290
METRIC TIMING BELT 116T
In Stock
as of 3 hours ago
Length
290mm
Pitch
2.5mm
Width
10mm
Profile
T2.5
# of Teeth
116
# of Ribs
n/a
Material/Construction
Urethane with Steel Cord
Other Parts Matching Profile T2.5
Item #
Description
METRIC TIMING BELT 80T
Profile
T2.5
Length
200mm
Width
100mm
Pitch
2.5mm
Teeth
80
Ribs
n/a
Description
METRIC TIMING BELT 114T
285mm
100mm
2.5mm
Teeth
114
Ribs
METRIC TIMING BELT 168T
420mm
100mm
2.5mm
168
METRIC TIMING BELT 192T
480mm
100mm
2.5mm
192
Backorder
METRIC TIMING BELT 200T
500mm
100mm
2.5mm
200
METRIC TIMING BELT 260T
650mm
100mm
2.5mm
260
METRIC TIMING BELT 312T
780mm
100mm
2.5mm
312
METRIC TIMING BELT
1185mm
10mm
2.5mm
474
Backorder
METRIC TIMING BELT
145mm
10mm
2.5mm
58
METRIC TIMING BELT 64T
160mm
10mm
2.5mm
64
METRIC TIMING BELT 71T
177.5mm
10mm
2.5mm
71
METRIC TIMING BELT 72T
180mm
10mm
2.5mm
72
METRIC TIMING BELT 80T
200mm
10mm
2.5mm
80
METRIC TIMING BELT 84T
210mm
10mm
2.5mm
84
METRIC TIMING BELT 92T
230mm
10mm
2.5mm
92
METRIC TIMING BELT 98T
245mm
10mm
2.5mm
98
METRIC TIMING BELT 106T
265mm
10mm
2.5mm
106
METRIC TIMING BELT 111T
277.5mm
10mm
2.5mm
111
METRIC TIMING BELT 114T
285mm
10mm
2.5mm
114
METRIC TIMING BELT 122T
305mm
10mm
2.5mm
122
METRIC TIMING BELT 127T
317.5mm
10mm
2.5mm
127
METRIC TIMING BELT 132T
330mm
10mm
2.5mm
132
METRIC TIMING BELT 137T
342.5mm
10mm
2.5mm
137
METRIC TIMING BELT 152T
380mm
10mm
2.5mm
152
METRIC TIMING BELT 168T
420mm
10mm
2.5mm