396XL029 – TIMING BELT 198T
396XL029
TIMING BELT 198T
In Stock
as of 1 hour ago
Length
39.6"
Pitch
0.20"
Width
0.29"
Profile
XL
# of Teeth
198
# of Ribs
Material/Construction
Neoprene Rubber with Fiber Glass Cord
Other Parts Matching Profile XL
Item #
Description
TIMING BELT 50T
Profile
XL
Length
10.0"
Width
0.18"
Pitch
0.20"
Teeth
50
Ribs
Material
Description
TIMING BELT 50T – 3/16″ WIDE
10.0"
1.87"
0.20"
Teeth
50
Ribs
Material
TIMING BELT 50T
10.0"
0.25"
0.20"
URETHANE TIMING BELT
10.0"
0.25"
0.20"
10.0"
0.31"
0.20"
URETHANE TIMING BELT
10.0"
0.31"
0.20"
10.0"
0.37"
0.20"
10.0"
0.37"
0.20"
10.0"
0.50"
0.20"
10.0"
0.50"
0.20"
10.0"
0.62"
0.20"
10.0"
0.65"
0.20"
10.0"
0.68"
0.20"
10.0"
0.75"
0.20"
10.0"
0.75"
0.20"
10.0"
0.97"
0.20"
10.0"
1.00"
0.20"
10.0"
1.00"
0.20"
10.0"
10mm
0.20"
10.0"
1.12"
0.20"
10.0"
1.37"
0.20"
10.0"
1.40"
0.20"
10.0"
14.00"
0.20"
10.0"
14mm
0.20"
10.0"
1.50"
0.20"