400XL050 – TIMING BELT 200T
400XL050
TIMING BELT 200T
In Stock
as of 9 hours ago
Length
40.0"
Pitch
0.20"
Width
0.50"
Profile
XL
# of Teeth
200
# of Ribs
Material/Construction
Neoprene Rubber with Fiber Glass Cord
Other Parts Matching Profile XL
Item #
Description
TIMING BELT 50T
Profile
XL
Length
10.0"
Width
0.18"
Pitch
0.20"
Teeth
50
Ribs
Material
Description
TIMING BELT 50T – 3/16″ WIDE
10.0"
1.87"
0.20"
Teeth
50
Ribs
Material
TIMING BELT 50T
10.0"
0.25"
0.20"
URETHANE TIMING BELT
10.0"
0.25"
0.20"
10.0"
0.31"
0.20"
URETHANE TIMING BELT
10.0"
0.31"
0.20"
10.0"
0.37"
0.20"
10.0"
0.37"
0.20"
10.0"
0.50"
0.20"
10.0"
0.50"
0.20"
10.0"
0.62"
0.20"
10.0"
0.65"
0.20"
10.0"
0.68"
0.20"
10.0"
0.75"
0.20"
10.0"
0.75"
0.20"
10.0"
0.97"
0.20"
10.0"
1.00"
0.20"
10.0"
1.00"
0.20"
10.0"
10mm
0.20"
10.0"
1.12"
0.20"
10.0"
1.37"
0.20"
10.0"
1.40"
0.20"
10.0"
14.00"
0.20"
10.0"
14mm
0.20"
10.0"
1.50"
0.20"